jak badać wzrok w pandemii covid
21 października 2019

Okulary Progresywne jeżeli myślisz o zakupie... przeczytaj.

Jedni je kochają inni nie akceptują dlaczego tak jest, jak działają, dla kogą i do czego się nadają. Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym i kolejnych artykułach.

     Po pierwsze odpowiedzmy sobie na pytanie czym są okulary progresywne i jak działają (tak po krótce). 

Progresy należ do grupy okularów wieloogniskowych czyli takich, które umożliwiają ostre widzenie conajmniej do dal i do bliży w jednych szkłach osobą z presbiopią (czyli kolokwialnie "starczowzrocznym"). Pacjenci z presbiopią z racji wieku tracą możliwość czytania bez okularów a gdy mają wadę do daleka wymagają okularów do dali (na ulicę, do auta, ...) i osobnych do bliży (do czytania, pisania, komputera, telefonu). Jest to sytuacja niewygodna i w celu zastąpienia dwóch par jedną wymyślono okulary wieloogniskowe.

Progresy są obecnie najnowocześniejszym rozwiązaniem w tym temacie i podlegają ciągłym modyfikacją w zakresie projektowania cyfrowego jak i obróbki. W związku ze zmianą technologi produkcji oraz potrzeb pacjentów rozszerzyła się grupa odbiorców a chodzi o osoby młode, których oczy nadmiernie obciążają urządzenia cyfrowe. W takim przypadku celem ich stosowania nie jest wyostrzenie nieostrego obrazu a raczej odciążenie oczu podczas długotrwałego wysiłku aby zachować ich sprawność w przyszłości.

(miało być prosto i krótko więc narazie tyle wystarczy)

Tym sposobem odpowiedzieliśmy na pytanie dla kogo są okulary progresywne czyli dla osób starszych i dla osób młodych czyli dla Wszystkich, ale czy na pewno? 

Rzeczywiście mogą być stosowane w wielu przypadkach ale nie będą to takie same okulary, ponieważ występują w bardzo wielu odmianach i typach konstrukcji. Innego rodzaju będą dla osób młodszych innego dla osób starszych, inne będą dla kierowcy zawodowego, inne dla nauczyciela a jeszcze inne dla księgowej itd.

Najważniejszą rzeczą, z której należy sobie zdawać sprawę to fakt, że okulary PROGRESYWNE TO BARDZO POJEMNE OKREŚLENIE w ramach, którego występuje ogromna mnogość rozwiązań. Progresy progresom nie są równe. Każdy ze znanych producentów soczewek okularowych posiada przynajmniej kilka grup w ramach których występuje kilka lub kilkanaście rodzajów różnych progresów. To zróżnicowanie wynika z faktu, iż wraz z rozwojem techniki i potrzeb producenci starają się dostosować jak najlepiej swoje produkty dla potrzeb klientów. 

I tu pojawia się pierwszy poważny problem a mianowicie

 aby doradzić jakie wybrać - trzeba się w tym orientować !!!

Jak kupić dobre okulary progresywne

     Aby okulary progresywne mogły spełniać swoją funkcje muszą być prawidłowo dobrane zarówno pod względem badania wzroku ale przede wszystkim typu i konstrukcji szkieł. Tylko wykwalifikowany optyk okularowy z wieloletnim doświadczeniem specjalizujący się w okularach progresywnych jest w stanie wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie i oczywiście skłonny będzie ponieść konsekwencje tego wyboru. 

Wyboru określonego typu progresów dokonuje się na podstawie wywiadu z pacjentem, zapisu na recepcie, pomiarów wykonanych urządzeniem do "wideo-centracji" np. visioffice, wybranej oprawki okularowej i oczywiście wiedzy i doświadczenia optyka !.

Czyli na podstawie jednej recepty (od jednego pacjenta) można wykonać wiele BARDZO RÓŻNIĄCYCH się między sobą rodzajów-wariantów okularów i wszystkie będą progresywne. W części tych okularów jest możliwe widzenie i funkcjonowanie na poziomie dostatecznym, w dużej części nie da się funkcjonować normalnie (brak adaptacji, okulary nieprzydatne) a tylko w  max. kilku widzenie będzie naprawdę komfortowe.

Dlatego tak trudny jest wybór okularów progresywnych samodzielnie przez klienta. Próba porównania progresów sprzedawanych przez różnych sprzedawców jest praktycznie niemożliwa. Jest tak dlatego, że sami sprzedawcy dysponują różną wiedzą na temat sprzedawanych produktów wynikającą z ich kwalifikacji. O tych samych szkłach możemy usłyszeć tak różne informacje jak by to były inne produkty. A do tego jeszcze w różnych punktach oferowane są soczewki-progresy od różnych producentów, które tym bardziej trudno porównywać. 

     Oczywiście to co wszyscy robimy to porównujemy ceny ale w tym przypadku to do niczego nie prowadzi. Jedno co pewne w przypadku ceny to nie wybierajmy sklepu oferującego najniższą cenę za super produkt no chyba że wierzymy w CUDA !. Jeżeli chodzi o progresy ze średniej i wysokiej półki cenowe tutaj sytuacja się komplikuje bo to nie cena decyduje czy i jak będziemy widzieli tylko rodzaj i konstrukcja szkieł, ale konstrukcja wpływa na cenę i koło się zamyka. Czyli to, że kupimy drogie soczewki progresywne nie gwarantuje automatycznie dobrego widzenia, ale kupno tanich progresów szans na dobre widzenie na pewno nie daje. 

     Niestety najcześciej jesteśmy obsługiwani (czyli okulary nam sprzedają) różnego typu doradcy klienta niby po jakiś kursach ? oraz osoby podszywające się pod optyka ale nie posiadające wymaganych kwalifikacji. Aby doradzanie miało sens samemu trzeba mieć odpowiedniom wiedzę, którą wykwalifikowany optyk zdobywa wiele lat studiując a potem latami praktykując. Kursy czy szkolenia kilkugodzinne lub kilkudniowe tego nie zastąpią. Pełnia wiedzy o okularach obejmuje oczywiście również proces ich wykonywania a nie tylko sprzedawania jak to ma miejsce u "doradców" nastawionych głównie na wciskanie nie zawsze tego co potrzeba.

     Co więc zrobić... przygodę z progresami należy zacząć od wyboru wykwalifikowanego optyka z dużą wiedzą  bo to on zdecyduje jak będziemy widzieli, to on powinen się orientować w tych wszystkich zawiłościach, to on będzie wykonywał okulary i to on powinien mieć świadomość odpowiedzialności przed klientem a z tym bywa różnie... 

Dlaczego jest tyle niejasności, obaw i "problemów" związanych z okularami progresywnymi

     Częściowo odpowiedziałam na to pytanie wcześniej, ale usystematyzujmy. 

Co jest takiego niezwykłego w progresach, że częściej pojawiają się problemy z ich użytkowaniem niż w przypadku pozostałych okularów. Powiedzmy to jasno problem tkwi nie w okularach a w wykonawcach czy raczej sprzedawcach. Okulary progresywne należą do najnowocześniejszych złożonych konstrukcji okularowych, są bardzo precyzyjnie projektowane i muszą być precyzyjnie wykonane, jakiekolwiek uchybienia po stronie wyboru konstrukcji szkieł, oprawki, pomiarów, badania wzroku czy szlifowania szkieł powodują duże problemy w ich użytkowaniu.

Dlaczego tak nie jest w przypadku pozostałych okularów, ano dlatego, że oko ludzkie ma spore możliwości adaptacji do ZŁEGO czyli nieprawidłowego ustawienia i rodzaju szkieł, ale tylko tych o prostej konstrukcji -jednoogniskowych (plusy, minusy). Ta adaptacje nie jest niczym dobrym gdyż na dłuższą "metę" może prowadzić do poważnego upośledzenia widzenia, ale jednocześnie nie powoduje odrzucenia okularów nawet fatalnie wykonanych.

I dlatego jednym z prostych sposobów oceny jakości świadczonych usług przez firmę optyczną jest ocena czy w wykonywanych tam progresach klienci widzą i jak widzą. Jeżeli słyszymy, że w danym punkcie jest sporo reklamacji na progresy to możemy mieć dużą pewność co do kiepskiej jakości wszystkich sprzedawanych tam okularach. Tyle tylko że innych okularów się nie reklamuje tylko adaptuje do złego i nawet o tym nie wie.

Powiedzmy sobie otwarcie nie wszyscy muszą sprzedawać okulary progresywne a niektórzy wręcz powinni mieć zakaz takiej sprzedaży dla dobra pozostałych czyli klientów oraz dobrych optyków.

I TO CAŁA TAJEMNICA O PROGRESACH !

Reasumując rzadko winę za złe widzenie ponosi klient (no chyba, że zataił informacje ważne, ma zbyt wysokie oczekiwania, nie stosuje się do zaleceń optyka lub po prostu wybrał niewłaściwy sklep pseudo-optyczny! ). Częściej to sprzedawca jest winny gdyż często nie jest nawet optykiem lub brak mu odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w zakresie okularów progresywnych.

Jak znaleść dobrego optyka przeczytaj tutaj

Czy optyk to zawsze optyk przeczytaj tutaj

A w kolejnym Artykule PRAWDY PÓŁPRAWDY I MITY O Okularach Progresywnych

 

Powrót

Skontaktuj się z nami            

                        centrum@optykgornysroda.pl

    

telefon   +48 502 672 762 

 

  Pn  -  Pt   w   godz.   9:00  -  17:00

            Odwiedź  nas

 Ul. Powstańców   Wielkopolskich 2

       Środa Wielkopolska    63-000

  narożnik ul. Powstańców i Małej klasztornej

 

   Pn - Pt     w  godz.     10:00  -  16:00

Wtorek  do godz.  19:00   po uzgodnieniu tel. 

   Sobota :    po  uzgodnieniu  telefonicznym