ciśnienie w oku
02 marca 2020

Najnowsza technologia w Tomografii oczu - Swept Source OCT Angio OCT - Środa Wielkopolska.

Co to jest Swept Source OCT, na czym polega badanie, jak się do niego przygotować, jakie są przeciwskazania, jakie choroby może diagnozować, czy można się zbadać w Środzie Wlkp.

W ramach autorskiego programu SeeBetter 20/20 firma Centrum Optyczne Joanna Górny Gabinety Specjalistyczne zaprasza pacjentów tym razem na badania wykonywane przy użyciu najnowszej wersji tomografu okulistycznego. W miesiącu marcu 2020 r. dla swoich pacjentów badania na tak zaawansowanym urządzeniu wykonywane będą BEZPŁATNIE po wcześniejszej kwalifikacji i rejestracji.

Czym jest Swept Source OCT

OCT czyli optyczna koherentna tomografia jest jedną z najnowocześniejszych bezinwazyjnych metod diagnostycznych w okulistyce a Swept Source  jest obecnie na szczycie technologicznym urządzeń tego typu. Jest to najnowsza technologia stosowana do tej pory w tomografii oczu. Dzięki nowemu laserowi możliwa jest nieosiągalna wcześniej dokładność badanie szklistki, siatkówki (z plamką „żółtą” i nerwem wzrokowym) oraz czego nie było naczyniówki aż po twardówkę. Urządzenie umożliwia zajrzenie głębiej i dokładniej w struktury ludzkiego oka, uzyskanie lepszych skanów u osób z zaćmą i innymi zaburzeniami przejrzystości oka. Urządzenie posiada rozbudowane funkcje wykrywania i śledzenia zmian następujących w JASKRZE, pozwala zmierzyć grubość warstwy włókien nerwowych wokół tarczy, komórek zwojowych w obszarze centralnym oraz uzyskać dane topograficzne tarczy nerwu wzrokowego przy jednym skanowaniu. 

Szybkość badania, zakres i jego jakość nieporównywalnie lepsza od konwencjonalnych aparatów OCT aktualnie stosowanych w Polsce.

Jakie schorzenia oczu można diagnozować za pomocą Swept Source OCT

Jako najnowocześniejsze urządzenie typu OCT umożliwia diagnostykę i monitorowanie zmian jednocześnie w przednim jak i tylnym odcinku oka oraz czego do tej pory nie było nieinwazyjną angiografię naczyń krwionośnych w oku.

Urządzenie umożliwia wykrywanie oraz śledzenie postępu schorzeń siatkówki, naczyniówki, twardówki, ciała szklistego, rogówki i tęczówki oka.

Przy takich schorzenia jak zwyrodnienie plamki, obrzęk plamki, otwory w plamce, nowotwory wewnątrzgałkowe, zmiany cukrzycowe w plamce (makulopatia), błony nasiatkówkowe, monitorowanie zmian jaskrowych, ocena stanu rogówki przed oraz po zabiegu laserowej korekcji wzroku, zastosowanie SSOCT jest bardzo pożądane.

Angio-OCT obecnie jako jedyne urządzenie na świecie w takim zakresie daje możliwość obrazowania naczyń siatkówki i naczyniówki bez podawania kontrastu i specjalnego przygotowania pacjenta. Dzięki temu możliwa jest nieinwazyjna ocena teleangiektazji siatkówkowych, chorioretinopatii (CRS), retinopatii cukrzycowej, zwyrodnienia plamki, zakrzepów i zatorów, ...

Wszystkie wymienione schorzenia zbyt późno rozpoznane i nieleczone mogą prowadzić do utraty wzroku.

Na czym polega badanie Swept Source OCT i jak się do niego przygotować

Badanie polega na skanowaniu wnętrza oka przy pomocy wiązki emitowanej przez laser medyczny. Jest bezpieczne dla oka, bezbolesne i nieinwazyjne dzięki temu może być powtarzane wielokrotnie. Badanie odbywa się w pozycji siedzącej, pacjent ustawia głowę na specjalnych podpórkach (nie wkłada głowy do aparatu !). Badanie trwa od kilkunastu do max. 30 min.

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie ale zaleca się aby oczy były wypoczęte a pacjent wyspany. Wymagana jest podstawowa sprawność psycho-fizyczna tak aby zająć i utrzymać właściwą pozycję oraz zrozumie i zareagować na postawowe polecenia specjalisty. Zalecane (ale nie konieczne) aby przed badaniem usunięty został makijaż z okolicy rzęs i powiek.

Kto powinien się zbadać, jakie są przeciwskazania do badania.

Najprościej mówiąc badanie jest wskazane szczególnie w przypadku osób z chorobami gdzie lekarz prowadzący dowolnej specjalizacji zaleca wykonanie-zbadanie tzw. DNO OKA. W obecnych czasach ocena dna oka na podstawie zdjęcia lub wziernikowania czyli tzw. badania tradycyjnego jest mało dokładne i wielu zmian nie da się ocenić w przeciwieństwie do tomografii. Dlatego np. w przypadku cukrzycy SS OCT jest bardzo potrzebne oraz w przypadku diagnozowania schorzeń oczu wymienionych wcześniej.

A jeżeli nie mamy skierowania od lekarza to takie objawy jak chwilowe błyski w oczach, pojawiające się męty, pajęczyny, ciemne plamy itp. powinny nas zmobilizować do wykonania badania. Również możliwe obciążenia genetyczne chorobami oczu ,czyli jeżeli ktoś w naszej rodzinie choruje lub chorował np. na jaskrę lub AMD (zwyrodnienie plamki) są wskazaniem do badania.

Praktycznie nie ma przeciwskazań do wykonania badania, jest bezpieczne dla kobiet w ciąży, może być wykonywane w każdym wieku. Aparat nie emituje promieniowania jonizującego, badanie może być powtarzane wielokrotnie, jest bezbolesne.

Należy mieć świadomość, że dostęp do tak nowoczesnego urządzenia jest bardzo ograniczony nawet w dużych miastach (wojewódzkich), a już na pewno na tak drogim i specjalistycznym sprzęcie badań nie wykonuje się bezpłatnie. Centrum Optyczne Joanna Górny docenia swoich klientów i pacjentów w sposób RZECZYWISTY i wymierny , dlatego organizuje i zaprasza na BEZPŁATNE badania już po raz kolejny. 

UWAGA Zaproszenie skierowane jest w pierwszej kolejności do osób regularnie badających wzrok w Centrum Optycznym Joanna Górny Gabinety Specjalistyczne.

Powrót

Skontaktuj się z nami            

                        centrum@optykgornysroda.pl

    

telefon   +48 502 672 762 

 

  Pn  -  Pt   w   godz.   9:00  -  17:00

            Odwiedź  nas

 Ul. Powstańców   Wielkopolskich 2

       Środa Wielkopolska    63-000

  narożnik ul. Powstańców i Małej klasztornej

 

   Pn - Pt     w  godz.     10:00  -  16:00

Wtorek  do godz.  19:00   po uzgodnieniu tel. 

   Sobota :    po  uzgodnieniu  telefonicznym