04 listopada 2019

Okulary progresywne prawdy i mity...

Postaram się rozwiać pewne wątpliwości oraz ustosunkować do krążących prawd, półprawd i mitów dotyczących okularów progresywnych.

 

     Pierwszy i podstawowy mit: do okularów progresywnych nie da się lub trudno się przyzwyczaić.

Powiem to STANOWCZO absolutna bzdura!. Z doświadczenia z moimi pacjentami wynika dokładnie coś odwrotnego, dzięki dobrym okularom progresywnym przywracamy radość i zakres widzenia z przed 10 lub 20 lat tyle, że może kiedyś odbywało się to bez okularów a teraz ich wymaga. Zabrzmiało optymistycznie, ale tak dokładnie jest szczególnie jeżeli  alternatywa to nie noszenie okularów i nieostre widzenie do dali  oraz za krótka ręka podczas czytania lub noszenie dwóch lub trzech par okularów i "mieszanie nimi". 

No dobrze a co z tym przyzwyczajeniem się do progresów. Nie ma problemu ale pod kilkoma warunkami. W skrócie gwarancją sukcesu jest: dobre, specjalistyczne badanie wzroku i dobry optyk z kwalifikacjami i doświadczeniem w progresach dysponujący nowoczesnym sprzętem. Dlaczego to takie ważne ano dlatego, że szkła progresywne są dość skomplikowane w swojej konstrukcji, występują w wielu odmianach dostosowanych do różnych pacjentów i ich potrzeb. Tylko prawidłowe dobranie rodzaju progresów do wady wzroku i potrzeb pacjenta, dobrze dopasowana oprawka, prawidłowo wykonane pomiary i ustawienie szkieł przed okiem może zapewnić prawidłowe i naturalne widzenie. Jeżeli któryś z tych elementów zostanie wykonany źle to o prawidłowym widzeniu możemy ZAPOMNIEĆ !. 

     Co jest przyczyną problemów z użytkowaniem okularów progresywnych

Głównym grzechem głównym po stronie klienta dopiero chcącego kupić progresy jest niestety kierowanie się przy wyborze głównie ceną. Naturalnym odruchem jest obawa, żeby nie przepłacić. O ile w prostych życiowych sytuacjach ma to sens o tyle jeżeli chodzi o zdrowie NIE !. Nasze zdrowie to nie produkt z marketu i nie ma na nie promocji. Chcąc kupić przede wszystkim tanio trafiamy w konsekwencji na najgorszy produkt do najgorszego sprzedawcy. Okrutne... a jednak prawdziwe. Jest tak dlatego że jak ustaliliśmy wcześniej to osoba sprzedająca okulary wstępnie wybiera odpowiednią dla nas konstrukcje i rodzaj progresów a więc ustala pułap cenowy. Optyk z kwalifikacjami i doświadczeniem nie zaproponuje nam azjatyckiej tanizny ani progresów o kiepskiej konstrukcji gdyż zdaje sobie sprawę, że będzie z nimi problem. Natomiast osoba bez kwalifikacji lub nastawiona tylko na sprzedaż i nie dbająca o klienta ostatecznie zgodzi się na każde rozwiązanie nawet najtańsze i najgorsze byle tylko sprzedać dziś i teraz. Ostatecznie traci klient gdyż początkowo zadowolony z niskiej ceny w trakcie użytkowania przekonuje się że i tak zapłacił za dużo bo okulary są nic nie warte.

Czyli co pozostaje kupować najdroższe okulary bo wtedy będziemy mieć gwarancje, że będą dobre. Niestety to nie takie proste. Nawet najlepsze i najdroższe jeżeli zostaną źle wykonane, wybrane i wymierzone nie spełnią pokładanych w nich oczekiwań. Najważniejsze to zdrowy rozsądek czyli nie szukajmy najtańszego produktu na rynku i przede wszystkim skupmy się na znalezieniu wykwalifikowanego optyka z doświadczeniem w progresach z nieposzlakowaną opinią bo to od niego będzie zależał nasz sukces.

     Czy można kupić tanie okulary progresywne (np. takie z rabatem 30% lub 50%)

No kupić oczywiście można a nawet czasem będziemy usilnie zachęcani do skorzystania z super promocji ale gwarantuje - zadowolenie będzie trwało BARDZO krótko czyli do czasu odbioru i problemów z używaniem. Wyjątkiem w tej kwestii mogą być osoby, których oczekiwania co do komfortu widzenia są niewielkie czyli za niższą cenę akceptują znaczące ograniczenia w widzeniu i trwałości okularów.

W celu wyjaśnienia ustalmy kilka faktów i na pytanie dlaczego tak jest każdy sobie powinien odpowiedzieć sam. Szkła progresywne są obecnie najbardziej nowoczesnym produktem w rozwój którego firmy inwestują ogromne środki, zarówno w linie produkcyjne jak i badania. Czyli produkcja jest droga i żadna licząca się firma nie będzie dokładała do interesu sprzedając wysokiej klasy produkty za pół ceny. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda jeżeli chodzi o produkty starej generacji. One nie wymagają dodatkowych inwestycji wystarczy zmienić ich nazwę i nadal sprzedawać jako "nowe" w ekonomicznych cenach lub w promocji za 50%. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku produktów na które wygasły licencje i mogą być kopiowane i produkowane bez kontroli jakości na maszynach z "demobilu" np w krajach Azji południowo-wschodniej. One również trafiają na rynek w super atrakcyjnych cenach i dramatycznie kiepskiej jakości.

Czy coś złego jest w progresach starszej generacji w atrakcyjnych cenach, ktoś powie, że nie - przecież nadal są produkowane przez renomowane firmy i kiedyś się sprawdzały, jest jednak ALE...

Jeżeli firmy inwestują ogromne środki w rozwój produktu to znaczy, że nie jest on doskonały i kolejne wersje mają te niedoskonałości likwidować w ramach aktualnej wiedzy i możliwości technicznych. Czyli zmieniają się możliwości techniczne i cyfrowe samej produkcji - jakich wcześniej nie było, ale zmienia się też świat, wyzwania jakie staja przed naszymi oczami dziś (wszech-obecna cyfryzacja, więcej samochodów, szybsze tempo życia, ...). Obecnie niczym niezwykłym jest używanie smartfona, tabletu, komputera przez osoby 60+, jazda autostradą 140 km/h, używanie telefonu do wszystkiego (płatności, internet, ...) i przez wszystkich i całymi dniami. Okulary progresywne (w super cenie ?), których konstrukcja jest z przed  10, 15 czy 20 lat nijak się ma do najnowszych progresów i o ile mogły sprawdzać się dawniej (mino swoich niedoskonałości) dzisiaj mogą powodować duże problemy w tym brak adaptacji.

Jedno jest pewne przyzwoitej klasy współczesnych progresów nie da się kupić za 600,- czy nawet 1000 zł

A jeżeli ktoś nam wmawia coś innego to znaczy że albo się nie zna albo co gorsza świadomie wprowadza w błąd dla swojej chwilowej korzyści (byle tylko sprzedać).

     Jak powinniśmy widzieć w okularach progresywnych ?

Prosta odpowiedz brzmi w dobrych okularach progresywnych powinniśmy widzieć w sposób naturalny zarówno w pracy jak na ulicy, podczas prowadzenia samochodu czytania czy pisania, przy komputerze lub telefonie czyli w każdej normalnej sytuacji. Dzięki temu, że progresy mają wiele mocy (zakres zależy od konstrukcji) powinniśmy w nich widzieć z daleka, z bliska oraz w każdej odległości pośredniej między bliżą i dalą. Dzięki różnym konstrukcją możemy dobrać tak progresy żeby zapewniały maksymalny komfort kierowcom zawodowym, osobą pracującym w biurze przy komputerze lub z dokumentami papierowymi, osobą, których praca realizowana jest w różnych miejscach w różny sposób, oraz osobą z różnymi zainteresowaniami pozazawodowymi. A więc nie ma mowy o problemach z "pływaniem" obrazu, krzywieniem obrazu, problemach z chodzeniem po schodach, o nieostrym obrazie podczas czytania, spacerów lub jazdy już nie wspomnę. Co więcej w dobrych okularach progresywnych przestaje się odczuwać zmęczenie oczu towarzyszące dniu codziennemu.     

     Czy każdy może używać progresy i być z nich zadowolony ?

Statystycznie rzecz biorąc każdy, gdyż niewiele jest obecnie sytuacji, które uniemożliwiają zastosowanie progresów. Oczywiście są sytuacje i pacjenci u których progresy się nie sprawdzą lub wręcz nie powinny być oferowane, ale to nie nasze zmartwienie,  o tym powinien zdecydować wykwalifikowany optyk. To optyk na podstawie wywiadu, recepty, pomiarów i co najważniejsze swojego doświadczenia i wiedzy ostatecznie decyduje biorąc na siebie odpowiedzialność. A więc osoba która sprzedaje nam progresy po wykonaniu wszystkich opisanych wyżej czynnościach powinna zaproponować nam rozwiązania, które się sprawdzą konkretnie w naszym przypadku. Naszym zadaniem jest jedynie odpowiedzieć zgodnie z prawdą na zadawane pytania ponieważ jest to warunek doboru określonej konstrukcji a więc sukcesu lub jego braku. Należy również przyjąć do wiadomości i stosować się do zaleceń optyka w zakresie użytkowania progresów. 

A WIĘC  ZAUFAJ     FAKTOM   A   NIE   MIOTOM

Aby okulary progresywne spełniały oczekiwania i potrzeby klienta muszą być dobierane i wykonywane przez wysokiej klasy OPTYKA z kwalifikacjami i doświadczeniem i ...  tylko tyle lub AŻ tyle.

Co więcej prawdziwy specjalista prowadzący swoją firmę od lat sprzeda nam tylko to co rzeczywiście potrzebujemy a nie to co sami z braku wiedzy błędnie myślimy, że jest nam potrzebne. Nie będzie ryzykował utraty nieposzlakowanej opinii zdobywanej przez lata wciskając nam "buble" dla chwilowej korzyści. 

Czy optyk to zawsze "prawdziwy" optyk przeczytaj tutaj

Jak znaleść dobrego optyka przeczytaj tutaj

O nas przeczytaj tutaj

 

 

 

Skontaktuj się z nami            

                        centrum@optykgornysroda.pl

    

telefon   +48 502 672 762 

 

  Pn  -  Pt   w   godz.   9:00  -  17:00

            Odwiedź  nas

 Ul. Powstańców   Wielkopolskich 2

       Środa Wielkopolska    63-000

  narożnik ul. Powstańców i Małej klasztornej

 

   Pn - Pt     w  godz.     10:00  -  16:00

Wtorek  do godz.  19:00   po uzgodnieniu tel. 

   Sobota :    po  uzgodnieniu  telefonicznym