ciśnienie w oku
14 lipca 2020

Jak profesjonalnie zbadać SAMEMU oczy w domu. Domowy monitoring JASKRY.

Nowość w badaniach okulistycznych - badanie ciśnienia w oczach samodzielnie przez pacjenta w swoim domu.  Czy to możliwe ?

Centrum Optyczne Joanna Górny - GABInety Specjalistyczne jako jedyne w Środzie Wlkp. (wiadomo !) i jeden z niewielu ośrodków w całej Polsce daje pacjentom możliwość wykonania BARDZO ważnego badania oczu jakim jest badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego we własnym domu. I to nie wszystko, bo co ważne samo badanie może wykonać członek rodziny a nawet SAM pacjent na sobie.

A jak to możliwe, żeby ciśnienia w oczach badał sam pacjent.

Oczywiście dzięki kolejnej inwestycji, zrealizowanej przez Centrum Optyczne, w najnowocześniejszą aparaturę medyczną. Do już istniejących urządzeń stacjonarnych zakupiony został kolejny nowy zestaw składający się z urządzenia przenośnego oraz systemu informatycznego do jego obsługi.

Urządzenie wykorzystuje najnowocześniejszą i bardzo dokładną metodę pomiaru oczu a wyniki zbiera i przetwarza komputer. Dzięki rozdzieleniu zestawy na cześć pomiarową i osobno komputer możliwa była minimalizacja urządzenia tak, że aparat pomiarowy mieści się w jednej ręce. 

Czym różni się to urządzenie od tradycyjnych urządzeń do pomiaru ciśnienia w oczach

Pierwszą różnicą  oczywistą jest fakt, że badanie jakości klinicznej jest w stanie przeprowadzić nie specjalista a sam pacjent i do tego nie w gabinecie a w swoim domu. Druga różnicą jest wykorzystanie najnowocześniejszej w tym zakresie technologi dzięki czemu badanie jest wysokiej jakości i bezbolesne. Nie ma potrzeby zakraplania oczu jak w starszych metodach ani nie ma nieprzyjemnego podmuchu powietrza, który wielu pacjentom przeszkadza. 

Czyli:      SZYBKO     BEZBOLEŚNIE    PRZYJEMNIE    DOKŁADNIE      HIGIENICZNIE

Dla kogo takie badania oczu są skierowane 

Prosta odpowiedz to dla osób, które nie mogą lub nie chcą pojawiać się w gabinecie a jednocześnie chcą lub muszą mieć wykonane profesjonalne badanie ciśnienia w oczach (ciśnienie śródgałkowe, wewnątrzgałkowe).

Czyli dla osób, które mają kłopot z poruszaniem się lub po prostu z wychodzeniem z domu, dla pacjentów hospitalizowanych, którzy nie mają dostępu do specjalisty, dla osób zapracowanych, którym trudno być w gabinecie kilka razy w ciągu dnia o wyznaczonych godzinach i w wielu innych przypadkach.

Badanie można wykonać na osobach dorosłych na osobach starszych oraz dzieciach gdzie badania wykonuje rodzic unikając syndromu białego fartucha i strachu ze strony małego pacjenta.

Jak odbywa się badanie ciśnienia w oczach

Badanie jest bardzo proste i po krótki szkoleniu jest w stanie je przeprowadzić praktycznie każdy, nie mając wykształcenia medycznego, na sobie samym lub na innej osobie . 

Na początek specjalista ustawia i reguluje urządzenia indywidualnie dla konkretnego pacjenta a następnie pokazuje jak prawidłowo wykonać samo badanie. To nie wszystko bo samo urządzenie posiada czujniki dzięki, którym jest w stanie sprawdzić przed oraz w trakcie badania czy jest ono wykonywane prawidłowo, podpowiedzieć co jest robione źle i jak to poprawić a w ostateczności poprosić o powtórzenie badań. Czyli nie ma obawy, że coś zrobimy źle a wyniki będą nieprawidłowe.

A jeżeli chodzi o samo badanie jest całkowicie BEZBOLESNE, trwa kilka minut, nie wymaga zakroplenia oczu jak to ma miejsce w badaniach starszego typu. Jednocześnie jest bardzo dokładne i higieniczne gdyż wykorzystywane sondy są jednorazowe a urządzenie przed udostępnieniem jest dezynfekowane. 

I jeszcze jedna uwaga urządzenie można stosować oczywiście w domu a również w pracy czy w drodze ważne aby zachować zasady higieny.

Co daje wykonanie domowego badania ciśnienia w oczach

Najważniejsze w badaniu ciśnienia w oczach jest możliwość wykonania i porównania kilku wyników-badań wykonanych o różnych porach dnia od rana do wieczora przez kilka dni z rzędu i dopiero takie badania dają rzeczywisty obraz stanu ciśnienia. Wykonanie jednego lub kilku pomiarów ale w tym samym dniu o tej samej porze czyli w trakcie jednej wizyty nie można traktować jako badania klinicznego a jedynie jako przesiewowe czyli mało dokładne bez możliwości postawienia pełnej diagnozy w tym zakresie.

Jak do tej pory jedyną metodą pełnego badania ciśnienia w oczach były badania wykonywane w trakcie hospitalizacji czyli gdy specjalista miał dostęp do pacjenta przez 24 h/dobę lub zmuszanie pacjenta do kilku wizyt w ciągu jednego dnia przez kilka dni z rzędu co jest bardzo uciążliwe i raczej drogie (wizyty kosztują i czas pacjenta również - dojazd, czekanie w kolejce ...). 

A dla czego w zasadzie badać ciśnienie w oku

Tak tylko po krótce: to zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe jest główną przyczyną powstawania i rozwoju jaskry, choroby a dokładniej zespołu chorób oczu, które nie leczone doprowadzają do utraty wzroku i ślepoty. Dzięki regularnemu badaniu ciśnienia można chorobę w porę wykryć, na podstawie wyników można wdrożyć odpowiednie leczenie oraz w jego trakcie oceniać skutki i rezultaty leczenia. Gdyż głównym celem leczenia farmakologicznego jaskry w Polsce jest obniżenie ciśnienia wewnątrz oka. A więc aby ocenić skuteczność przyjmowanych kropli na jaskrę należy (m.in.) regularnie badać ciśnienie wewnątrzgałkowe. Należy zadać sobie pytanie czy w obecnych czasach pandemii, zagrożenia utraty zdrowi, niewydolności i kolejek do specjalisty celowe i konieczne jest narażanie pacjentów na takie zagrożenia ?

Przeczytaj równierz -jaskra a oczy-

Teraz w Centrum Optycznym Joanna Górny GABInety Specjalistyczne nasi pacjenci mają niespotykany wybór, gdyż sami decydują w jakiej formie życzą sobie mieć wykonane badanie ciśnienia w oczach czy tradycyjnie w gabinecie, czy we własnym domu.

ZAPRASZAMY

 

Zapisz się na badanie -rejestracja-

Jaskra, badanie ciśnienia w oku najnowszą metodą   -przeczytaj tutaj-

Jaskra co musisz wiedzieć, okulary a jaskra  - przeczytaj tutaj -

Przeczytaj -nasze badanie wzroku-

 

Powrót

Skontaktuj się z nami            

                        centrum@optykgornysroda.pl

    

telefon   +48 502 672 762 

 

  Pn  -  Pt   w   godz.   9:00  -  17:00

            Odwiedź  nas

 Ul. Powstańców   Wielkopolskich 2

       Środa Wielkopolska    63-000

  narożnik ul. Powstańców i Małej klasztornej

 

   Pn - Pt     w  godz.     10:00  -  16:00

Wtorek  do godz.  19:00   po uzgodnieniu tel. 

   Sobota :    po  uzgodnieniu  telefonicznym