15 maja 2023
Badanie ciśnienia w oczach - jak prawidłowo wykonać, jakie może powodować choroby

Od tego czy prawidłowo zostanie przeprowadzone badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego (ciśnienia w oczach) zależy czy potrzebne jest leczenie oraz w jakie formie zostanie ono przeprowadzone.

A co decyduje o jakości i dokładności takiego badania postaram się wyjaśnić w skrócie w treści tego artykułu.

Jakie choroby może powodować nieprawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe - wyjaśnienie nieporozumień

Nieprawidłowe ciśnienie w oku może powodować cały zespół chorób określnych mianem neuropatii. Dokładniej dla uproszczenia chodzi o neuropatie nerwu wzrokowego w gałce ocznej, w słownictwie potocznym mówimy o jaskrze. 

Pierwsze nieporozumienie:

większość osób kojarzy taką chorobę jak JASKRA, ale dla wyjaśnienia to nie jedna choroba tylko cały zespół chorób, czyli różne choroby mające wspólny mianownik lecz różne przyczyny. I co bardzo ważne tę tzw. "jaskrę" w zależności od jej typu leczy się w różny sposób. W leczeniu jednego typu jaskry stosuje się tylko programy lekowe np. krople, a w innym typie w pierwszej kolejności wymagane są zabiegi operacyjne a w jeszcze innym typie jaskry stosuje się terapię mieszaną. To od dobrej - prawidłowej diagnozy zależy skuteczność leczenia.

Drugie nieporozumienie:

to, że "jaskrę" powoduje tylko podwyższone (wysokie) ciśnienie w oczach. Niestety nie tak do końca, gdyż bywa, że osoby mające ciśnienie w oczach prawidłowe również chorują. W tym przypadku miedzy innymi przyczyny należy szukać w genetyce, a więc tak ważne jest badanie się osób u których w rodzinie jest lub była jaskra.

Bez wątpienia podwyższone (wysokie) ciśnienie wewnątrzgałkowe jest OGROMNYM czynnikiem ryzyka wystąpienia tej choroby, która jest niewyleczalne (jedynie można hamować jej rozwój) a nie leczona prowadzi do ślepoty.

Jakie urządzenia stosuję się do badania ciśnienia w oku 

Do badania ciśnienia wewnątrzgałkowego służy urządzenie o nazwie TONOMETR zwany czasem "ciśnieniomierzem do oczu" lub "monitorem ciśnienia". Metod pomiaru a więc i rodzajów urządzeń pomiarowych jest kilka, różnią się one dokładnością, czasem badania oraz inwazyjnością czyli odczuciem bólu podczas badania.

Zaczynając od końca najstarsza metodą pomiaru, jeszcze sporadycznie spotykaną, to pomiar przy użyciu tonometru Schiotza.

Metoda mało dokładna, bolesna, wymagają postawienia aparatu na otwartym oku i jego uciskania ciężarkiem. Metoda stosowana w zeszłym wieku z braku alternatyw, obecnie stosowana ze względu na niski koszt, całe urządzenia kosztuje około 800,- zł.

Druga grupa tonometrów to tonometry aplanacyjne. Jest to również metoda powszechnie stosowana w zeszły wieku, dla lekarzy starszej daty uważana za standard. Metoda czasochłonna i inwazyjna, w tonometrach Goldmanna odpowiedni pryzmat uciska powierzchnię otwartego oka (rogówkę) a poziom spłaszczenia oceniany jest w lampie szczelinowej po wcześniejszym zastosowaniu barwnika do oka. Jest jeszcze tonometr Perkinsa - podobnie jak wyżej tylko przenośny. Badanie bolesne(wymagane znieczulenie), inwazyjne wymaga podania dodatkowo barwnika do oka, mało dokładne, urządzenia stosunkowo tanie cena od 3 tys.

Są jeszcze urządzenia ręczne badające przez powiekę oraz chińskie wynalazki, ale te z wiadomych względów pominę MILCZENIEM!

Obecny XXI wiek to generalnie urządzenia komputerowe, szybkie, dokładne i co ważne BEZINWAZYJNE lub inwazja na oko jest minimalna. Ale niestety jakość wiąże się z odpowiednią ceną czyli od kilkunastu, ale większość to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych i dlatego nie w każdym gabinecie są.

 

Przy urządzeniach bezdotykowych wymagana jest wyjątkowa precyzja i okresowa kalibracja. Niestety wiele takich urządzeń stosownych w Polsce to urządzenia starszego typu i tu może być problem. Dlatego zawsze szukać należ DOBRZE i nowocześnie wyposażonego gabinetu.

No i jest jeszcze metoda minimalnie inwazyjna oparta na indukcji magnetycznej. Nowy kierunek, bardzo ciekawy i dopiero rozwijający się w Polsce, chodź na zachodzie stosowany szeroko i ceniony. Co ciekawe jedna z odmian tego urządzenia może być stosowana przez pacjenta samodzielnie w domu bez udziału specjalisty.

Jak prawidłowo, najdokładniej badać ciśnienie w oku

Za błędy, które niekorzystnie wpływają na dokładność odczytów uznaje się:

– niewłaściwe użycie fluoresceiny,

– duży astygmatyzm,

– nieregularna lub pokryta bliznami rogówka,

– nacisk palcem na powiekę podczas pomiaru,

– wstrzymywanie oddechu i manewr Valsalvy (próba nasilonego wydechu) przez pacjenta podczas pomiaru.

-spoglądanie w górę, w dół lub na boki podczas pomiaru.

Błędy te występują w urządzeniach starszego typu, w nowszych niweluje je komputer.

ALE jest jeden element badania, który stanowi problem dla KAŻDEGO urządzenia, nawet tych najnowocześniejszych. Chodzi o właściwości fizyczne rogówki szczególnie w miejscu pomiaru. Każde urządzenie mierzy przez rogówkę (niezależnie od metody) a rogówką u każdego z nas jest inna !. Producenci urządzeń przyjęli do obliczeń wartości tzw. uśrednione (bo jakieś przyjąć musieli) co powoduje, że u jednych pacjentów wyniki ciśnienia mogą być wyższe niż w rzeczywistości a u innych niższe niż pokazują urządzenia. Skutkuje to tym, że nie zawsze można wierzyć w uzyskane wyniki, gdyż różnica może wynosić nawet kilka mmHg, co przy wynikach z pogranicza normy może przesądzać o potrzebie leczenia lub jej braku.

Proszę się nie martwić, jest rozwiązanie - NAJNOWSZE urządzenia (niestety te super drogie), dokonują pomiarów również parametrów rogówki u każdego pacjenta a następnie kalkulują wyniki ciśnienia odpowiednio je dostosowując do właściwości fizykalnych rogówki. Dzięki temu uzyskujemy wyjątkowo dokładne wartości i możemy być spokojni o nasze zdrowie. Oczywiście urządzeniami takimi dysponują tylko najlepsze ośrodki i kliniki w Polsce, inwestujące w jakość swych usług i zdrowie swoich pacjentów.

Dlatego Centrum Medyczne-Optyczne Joanna Górny zakupiło do już posiadanych urządzeń kolejne, najnowsze - Japońską Stacje Diagnostyczną - wykonująca za jednym razem sześć różnych badań na jedno oko a w tym POMIARY FIZYKALNE rogówki oka oraz pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego skalkulowane o właściwości rogówki. Oczywiście posiadamy takie urządzenia jako JEDYNI  ! w regionie.

ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE BADANIA do okularów

Zapisz się na badanie -rejestracja-

Jaskra co musisz wiedzieć, okulary a jaskra  - przeczytaj tutaj -

Jak samemu w domu zbadać ciśnienie w oku  - przeczytaj tutaj -

Nowoczesny Gabinet -badania wzroku i oczu - przeczytaj tutaj -

 

Skontaktuj się z nami            

                        centrum@optykgornysroda.pl

    

telefon   +48 502 672 762 

 

  Pn  -  Pt   w   godz.   9:00  -  17:00

            Odwiedź  nas

 Ul. Powstańców   Wielkopolskich 2

       Środa Wielkopolska    63-000

  narożnik ul. Powstańców i Małej klasztornej

 

   Pn - Pt     w  godz.     10:00  -  16:00

Wtorek  do godz.  19:00   po uzgodnieniu tel. 

   Sobota :    po  uzgodnieniu  telefonicznym