15 stycznia 2020

Okulary progresywne, co mówią o nich ludzie ...

Studium przypadków, czyli przykłady z życia wzięte, sytuacji jakie zgłaszali lub sami obserwowaliśmy u naszych pacjentów w Środzie (i nie tylko naszych ) w związku z użytkowaniem okularów progresywnych.

Po przeczytaniu tego artykułu będziecie mogli uniknąć wielu niepotrzebnych problemów związanych z progresami, ucząc się na błędach innych. Zapraszam do studiowania prezentowanych przykładów.

     Na wstępie chciała bym jednak powiedzieć BARDZO ważną rzecz. Z mojego bardzo bogatego doświadczenia, z badań prezentowanych na optycznych konferencjach i spotkaniach oraz z przedstawionych poniżej przykładów WYNIKA JASNO, że przyczyną problemy pojawiające się podczas użytkowania okularów progresywnych nie są pacjenci a tym bardziej nie są okulary WINNY JEST niewykwalifikowany personel salonów optycznych.

Jak to możliwe, że pacjentów obsługuje lub właścicielem "optyka" jest osoba bez wykształcenia optycznego - przeczytaj tutaj -.

Jak znaleść dobrego i wykwalifikowanego optyka - przeczytaj tutaj -

Przykład pierwszy:

     Pani odbiera pierwsze w swoim życiu okulary progresywne (wcześniej zakładała tylko okulary do czytania) po wyjściu z centrum optycznego wsiadła do samochodu w progresach i pojechała do pracy gdzie pracowała przez kilka godzin przy komputerze i z dokumentami a następnie zadzwoniła informują, że już się z nimi nie rozstaje !.

Fajny przykład na to, że można choć my nie polecamy tak optymistycznej formy rozpoczęcia przygody z progresami. Zdając sobie sprawę z faktu postępującego procesu adaptacji do nowych warunków funkcjonowania oczu zalecamy aby nowe okulary zakładać początkowo w domu przynajmniej w pierwszym dniu użytkowania!

Drugi przykład:

     Pani w wieku 70+ po operacjach zaćmy w obojgu oczach bez powikłań (8 m-cy po ostatniej operacji). Od lekarza usłyszała opinie, że nie powinna raczej kupować innych niż dwie osobne pary okularów: jedne do czytania drugie do daleka z racji wieku. Wcześniej nosiła okulary dwuogniskowe ale teraz chciała coś lepszego. Po badaniu brak medycznych i optycznych przeciwskazań do progresów. Okulary progresywne zostały wykonane, wydane i są z sukcesem używane przez zadowoloną pacjentkę.

Bez komentarza.

Trzeci przykład

    Pani w wieku 60+ chciała by okulary progresywne ale obawia się, że nie będzie potrafiła chodzić w nich po schodach oraz krawężnikach bo obraz będzie uciekał lub będzie zamazany i jakiś oddalony ... Po badaniu brak przeciwskazań do progresów. Okulary progresywne zostały wykonane a w trakcie wydawania w Centrum Optycznym szczególną uwagę zwrócono na testy chodzenia po schodach. Po przezwyciężeniu bariery psychicznej proces chodzenia odbywał się płynnie i naturalnie. Przez kolejne miesiące użytkowania problem się nie pojawił.

Okazało się, że Pani miała wcześniej gdzieś zrobione okulary progresywne ale ich konstrukcja oraz ustawienie  było niewłaściwe co powodowało problemy z chodzeniem zwłaszcza po schodach.

Czwarty przykład

     Pan w wieku 60+ po badaniu stwierdzono zaćmę mieszaną jądrowo-podtorebkową w jednym oku. W naszym gabinecie odradzono zakup okularów progresywnych, które Pan bardzo chciał. Mimo dobrej ostrości wzroku po skorygowaniu w oku z zaćmą odradzono zakup progresów ze względów ekonomicznych. Przewidywany szybki postęp choroby wymagał by częstej zmiany drogich szkieł progresywnych. Poza tym pojawiające się zmętnienia pod-torebkowe wchodziły w centralne pole widzenia utrudniając symetryczną prace oczu. 

Do czasu operacji i w okresie rekonwalescencji oka po zabiegu zaaplikowano okulary jednoogniskowe. Po tym czasie i przy braku przeciwskazań temat realizacji okularów progresywnych będzie jak najbardziej aktualny.

Piąty przykład

Pan w wieku 30+, wielogodzinna praca przy komputerze, nadwzroczność (plusy). Zgłaszany problem to bóle oczu, pieczenie, łzawienie, postępująca gorsza wydajność w pracy od kilku lat. Pan był w ciągu ostatnich 4 lat badany w kilku gabinetach i zawsze były zapisywane jedne szkła plusowe (nieznacznie różniące się od poprzednich lub takie same moce) do stałego noszenia. Pan po kolejnych badaniach i zakupie nowych okularów nie zauważał znaczącej poprawy. Stosowanie różnego rodzaju kropel do oczu (sztuczne łzy) też na dłuższy czas nie pomagało.

Po badaniu w naszym gabinecie w Centrum Optycznym potwierdziła się diagnoza w zakresie nadwzroczności,  jednak jednocześnie stwierdzono poważne problemy w zakresie akomodacji oczu. 

Zaaplikowano okulary progresywne o określonej konstrukcji i prawidłowym ustawieniu. Pan mimo początkowego zdziwienia (nikt wcześniej o tym nie mówił) zgodził się na zaproponowane rozwiązanie. Obecnie okulary progresywne używane są do wszystkiego czyli w pracy, w samochodzie, jazdy na rowerze turystycznym itp. a zgłaszane problemy stopniowo ustępowały.

Szósty przykład

Pani używała dwie pary okularów, jedne do daleka poza pracą, drugie do czytania w domu i w pracy (nadwzroczność - plusy). Praca: kasjer w banku. Stanowisko pracy komputer, dokumenty, przelewy. Zgłaszany problem gdy ma okulary do bliży to dobrze się patrzy w monitor (ok. 70 cm od głowy) ale myli cyfry gdy odczytuje je na papierowych przelewach (ok. 35-40 cm od głowy) i źle widać osoby przed okienkiem kasowym oraz dalej.

Pani chciała by widzieć jak kiedyś na każdą odległość. Po badaniu stwierdzono konieczność zaaplikowania silniejszych szkieł do bliży, czyli jednocześnie zwiekszyła się różnica miedzy okularami do bliży i do dali. W tej sytuacji poprawie ulegnie widzenie bliskie (papierowe przelewy) ale pogorszeniu widzenie pośrednie (monitor) i stanowczemu pogorszeniu jeszcze dalej (w okularach do bliży). Chcąc zachować ostre widzenie na różne odległości w jednych okularach zaproponowano okulary progresywne. 

Pani początkowo energicznie odmówiła informując, że koleżanki dały się namówić, wydały sporo pieniążków i okularów nie mogą nosić (bo się nie przyzwyczaiły) a żadnej reklamacji w tym temacie nie wywalczyły. W trakcie dalszej rozmowy ustaliliśmy kilka faktów. Po pierwsze żadna z opisanych koleżanek nie robiła okularów w Centrum Optycznym, po drugie nie ma przeciwskazań ani medycznych ani optycznych do zastosowania progresów i najważniejsze Centrum Optyczne jako lider sprzedaży okularów progresywnych zapewnia rzeczywistą gwarancje adaptacji,  którą rzetelnie realizuje.

Ostatecznie okulary progresywne zostały zakupione. Przez pierwszy tydzień Pani przychodziła początkowo z wieloma wątpliwościami a później już tylko z pytaniami, które pojawiały się podczas użytkowania. Jak się po czasie okazało watpliwości zgłaszały raczej koleżanki za pośrednictwem naszej klientki bo nie mogły zrozumieć jak można tak dobrze pracować i funkcjonować w progresach!

Siódmy przykład

Pan lat ok 60 zgłosił się do mnie z okularami progresywnymi ( nie kupionymi w moim Salonie) i problemem polegającym na nieostrym widzeniu do daleka przy naturalnie czyli prosto ustawionej głowie, także czytanie było niekomfortowe gdyż musiał przekrzywiać głowę żeby widzieć ostro albo okiem lewym albo prawym ale nigdy obojgiem oczu. Okulary zostały kupione w jednym z punktów optycznych w okolicy a wielokrotnie zgłaszany tam problem zbywany był stwierdzeniem, że okulary wykonane zostały prawidłowo więc problemu być nie może !. 

Krótka ocena sytuacji wyjaśniła przyczynę większości kłopotów. Po pierwsze złe były oprawki a ich za krótkie zauszniki powodowały nieprawidłowy kąt ustawienia szkieł przed oczyma przez to Pan patrząc w dal zamiast patrzeć obszarem do dali patrzył obszarem do odległości pośredniej i obraz z daleka się mazał. Po drugie Pan miał skrzywioną przegrodę nosową (krzywy nos) co nie zostało uwzględnione przy dopasowaniu oprawek i powodowało konieczność przekrzywiania głowy w celu uzyskania ostrego obrazu podczas czytania.

Sytuacja była o tyle skomplikowana, że w poprzednim punkcie (w miejscu zakupu) żadna reklamacja nie została uwzględniona, pieniądze nie zostały zwrócone, a Pana nie było stać na zakup kolejnej pary. W tej sytuacji ratując co się da przełożone zostały szkła do nowej prawidłowo dobranej i ustawionej oprawy co znacząco poprawiło jakość i zakres widzenia.

Na zakończenie jeszcze jedna ciekawostka w "nieszczęsnych" okularach sprzedano, za dodatkową opłatą, powłokę do pracy przy komputerze, z którego Pan praktycznie nie korzysta. Telefonu używa tylko do rozmów (nie korzysta z internetu, nie pracuje przy komputerze) . Sprzedawca tłumaczył, że ta powłoka pomoże podczas jazdy samochodem ? co jest oczywistą bzdurą gdyż do tego są inne rozwiązania. Przypadek, niewiedza, czy celowe działanie w celu wyłudzenia pieniędzy ?.

Serdecznie zapraszam do śledzenia tego Bloga, gdyż kolejne przypadki pojawiające się w moim salonie i gabinecie będę starała się Państwu przedstawiać na bierząco ... 

 

Skontaktuj się z nami            

                        centrum@optykgornysroda.pl

    

telefon   +48 502 672 762 

 

  Pn  -  Pt   w   godz.   9:00  -  17:00

            Odwiedź  nas

 Ul. Powstańców   Wielkopolskich 2

       Środa Wielkopolska    63-000

  narożnik ul. Powstańców i Małej klasztornej

 

   Pn - Pt     w  godz.     10:00  -  16:00

Wtorek  do godz.  19:00   po uzgodnieniu tel. 

   Sobota :    po  uzgodnieniu  telefonicznym