Okulary na covid, oczy w trakcie pandemii
30 listopada 2021

Okulary a COVID, oczy i wzrok w trakcie pandemii cz. 1

Jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i zdrowie swoim oczom.

Szczególnie ważne TERAZ jest wybieranie tylko PRAWDZIWIE wartościowych produktów i usług medycznych.

     Czasy są obecnie szczególne, gdyż z jednej strony kolejne fale pandemii i związane z tym zagrożenia a z drugiej sytuacja gospodarcza i rosnące ceny. Na szczęście dobre okulary nie musimy kupować co miesiąc, dobrze wykonane będą nam służyły latami. Okulary to inwestycja w jakość widzenia, a więc w jakość życia oraz w zdrowie i dlatego przy ich zakupie NIE NALEŻY kierować się najniższą ceną. Szukając okularów w "najlepszej" cenie w super promocjach, finalnie kupimy okulary najdroższe bo nic nie warte. Z drugiej strony nie musimy kupować tych najdroższych, ale zawsze KUPUJMY OD wykwalifikowanego OPTYKA. Zawsze warto sprawdzić kto nas obsługuje, czy personel bez skończonej szkoły optycznej nastawiony na wciskanie bubli, czy fachowiec dbający o nasze zdrowi i przy okazji urodę. Jeżeli ktoś ma za dużo pieniędzy i lubi ryzykować to wszelkie super promocje na szkła i okulary są dla niego. Ale uwaga RYZYKUJE nie tylko pieniądze, ale i zdrowie bo kiepskiej jakości okulary używane miesiącami i latami nieodwracanie uszkadzają wzrok. Niestety nie ma prostej recepty jak rozpoznać czy zakupione okulary są dobre czy złe, choć pewne wskazówki znaleść można poniżej w tym artykule. Dlatego najważniejsze, żeby zawsze sprawdzać kwalifikacje osoby, która nas konkretnie obsługuję, bo to od jej wiedzy i doświadczenia zależy nasze zdrowie.

     Kolejne lockdown-y, możliwe zakażenia podczas kontaktu z ludźmi, uczą ostrożności przy wyborze miejsca zakupu okularów. Jeżeli trafimy do miejsca gdzie mimo szyldu nad drzwiami „OPTYK lub Salon Optyczny ... jakiś tam” wykwalifikowanego optyka NIE MA, narażamy się na zły zakup, stratę pieniędzy i nerwów a także utratę zdrowia. Niestety taka sytuacja jest obecnie POWSZECHNA !!!. Znalezienie prawdziwego optyka z kwalifikacjami, który się nami zajmie od wyboru oprawek i szkieł do ich wykonania zakrawa na CUD !. Jest wiele miejscowości w Polsce gdzie mimo kilkunastu (ba nawet kilkudziesięciu) salonów i sklepów z okularami nie ma ANI JEDNEGO prawdziwego optyka na miejscu, niemożliwe a jednak to FAKT !

Jak znaleść prawdziwego, dobrego optyka

     Wykwalifikowany optyk o swoim wykształceniu informuje na firmowej stronie internetowej, dyplom jest wystawiony w salonie lub po prostu można poprosić o jego pokazanie. 

Uwaga reklama czy szyld nad wejściem o niczym nie świadczy i nie gwarantuje kwalifikacji osób sprzedających w środku. 

      Prawdziwy optyk zawsze posiada w miejscu sprzedaży okularów zestaw urządzeń do wykonania okularów w tym urządzenia mierzące, skanujące i szlifujące soczewki okularowe. Jest to bardzo ważne szczególnie obecnie, gdyż mając sprzęt i magazyn szkieł na miejscu zawsze jest w stanie pomóc w stacji awaryjnej naprawić, oszlifować. Nawet gdyby wszystko było zamknięte w awaryjnych sytuacjach SWOIM klientom zawsze pomoże, jest na miejscu i ma możliwości. A co w sytuacji gdy pracujemy zdalnie, mamy pilny wyjazd, okulary są niezbędne a coś się z nimi stanie.  Pseudo optyk powie, że nie ma sprzętu, nie ma części, nie potrafi na miejscu naprawić …, może tylko sprzedać nowe okulary do odbioru może za ileś tam dni lub tygodni.

Jak rozpoznać  złe okulary od pseudo optyka. 

     Takie „okulary” SUPER" będą tylko, gdy je wybieramy, ale jak zapłacimy i zaczniemy je używać nagle okazują się mało wygodne (za ciasne, za luźne, krzywe, …), widzenie nie jest takie jak się spodziewaliśmy i jak obiecywał sprzedawca, szkła są grube, oprawki ze szkłami zmieniły kształt i wyglądają inaczej. To tylko kilka przykładów możliwych problemów a jest ich wiele więcej. 

     Pseudo optyk nie rozwiąże naszych problemów, będzie starał się przeciągać sprawę, zmuszając klienta do kolejnych wizyt, które narażają na stratę czasu, możliwe zakażenie, szargając nerwy.

    Pseudo optyk przy kolejnych wizytach klienta z problemem będzie się denerwował, będzie coraz bardziej niegrzeczny, bo nie mając odpowiedniej wiedzy nie potrafi pomóc i całą winę będzie starał się zrzucić na kupującego. 

Problem ze złym widzeniem?

    Ciekawa jest również reakcja pseudo optyka - sprzedawcy na zgłaszane przez klientów problemy ze złym widzeniem. Standardowe „spławianie” klienta, który zgłasza problem to - musi się Pani/ Pan przyzwyczaić bo to normalne w nowych okularach. Nie potrafi wyjaśnić przyczyny problemu, no bo skąd ma to wiedzieć nie mając skończonej szkoły. A problemem mogą być zarówno źle dobrane i ustawione szkła jak i oprawka. W takich sytuacjach pewne rzeczy da się skorygować i poprawić a innych niestety nie, ale żeby to wiedzieć i zrobić trzeba być wykształconym optykiem. 

Problem z okularami ?

     Osobną kwestią są regulacje i naprawy okularów, przecież każdemu zdarzają się małe lub większe przygody losowe. Większość napraw prawdziwy optyk wykona na miejscu w salonie i to w ciągu max. 30 min. , posiada sprzęt i części zamienne. Natomiast pseudo optyk będzie wymyślał niestworzone historie, że się nie da, że trzeba czekać kilka dni lub tygodni na części lub naprawę a najlepiej jak klient kupi nowe okulary!. Pseudo optyk nie potrafi pomóc nawet w prostych sytuacjach, jak dopasowanie i dogięcie oprawek, po kolejnych próbach jest jeszcze gorzej, zdesperowani klienci tracą czas na kolejne wizyty, narażają się na zarażenie i nerwicę.

Rzecz ważna w miejscu gdzie kupujemy mamy obowiązek serwisować okulary, czyli kupując od pseudo optyka jesteśmy na niego już do końca SKAZANI.

     W rezultacie klienci pseudo optyków noszą okulary niewygodne, często uszkodzone, bo ten nie potrafi właściwie naprawić, niezdrowe bo źle zrobione, narażając się na poważne konsekwencje w przyszłości jak utraty zdrowia, nerwów i pieniędzy.

A na koniec "smaczki" czyli czego pseudo optyk ci nie powie !

    Jeśli nie ma prawdziwego wykształcenia optycznego będzie się zasłaniał wszelkiej maści certyfikatami, kursami,  które niby w pocie czoła zdobywał. Niestety nie wyjaśni, że celem tych kursów jest nauka wciskania niby okularów nieświadomym klientom a z prawdziwą optyką nie mają one nic wspólnego.

     Pseudo optycy NIE SĄ w stanie konkurować z prawdziwym optykiem w jakości usług a więc pozostaje cena. Czyli co - to samo ale taniej ... NIE, Nie, nie to samo! Po pierwsze brak wiedzy optycznej powoduje, że jakość usługi jest DRAMATYCZNIE gorsza. Po drugie oferowane produkty MUSZĄ BYĆ GORSZE, bo wynika to z ich ceny. Nie ma cudów, wszystkie hurtownie optyczne mają równą politykę cenową dla swoich klientów i różnice w zakupie między optykiem indywidualnym a siecią wynosi do max. kilku procent. Oprawki to nie towar szybko psujący, czy szybko wychodzący z mody, nie ma 50% rabatu na produkt pełnowartościowy. No to skąd takie przeceny ?. Oprawki drugiego gatunku, oprawki o sztucznie podwyższonej cenie aby potem przecenić, nieoryginalne sprzedawane jako firmowe, nieuczciwych chwytów jest wiele. Jeżeli chodzi o soczewki okularowe sytuacja jest jeszcze gorsza, gdyż dążąc do obniżenia cen zakupu, sieci optyczne sprowadzają towary BARDZO kiepskiej jakości z np. Azji (Chiny, ... ). Towary te nie spełniają żadnych standardów, nie są badane, nie są certyfikowane, ALE są TANIE. O tych praktykach absolutnie nie informuje się nawet własnych pracowników - sprzedawców a ci nieświadomi problemu wciskają "super szkiełka" w "super promocjach".

     Pseudo optyk nie powie ci nic poza tym co ma na karteczce i co go nauczyli na pseudo kursie. Zaoferuje nie te produkty, które naprawdę potrzebujesz tylko te, które dają mu nawiększy zysk bo liczy się sprzedaż a nie dobro i zadowolenie klienta. Przykładem z ostatnich lat jest oferowanie wszystkim jak leci, szkiełek do komputera ( z tzw. "filtrem chroniącym przed światłem niebieskim"). Niestety w niektórych sytuacjach stosowanie ich jest niewskazane a nawet SZKODLIWE a w innych sytuacjach potrzebne.

     Pseudo optyk nie ma podstawowej wiedzy medycznej w zakresie funkcjonowania wzroku i oczu a część nawet niewinnych objawów zgłaszanych przez użytkowników okularów może być potencjalnie WAŻNYCH dla ZDROWIA. Wykwalifikowany optyk ma taką WIEDZĘ i wie co z tym zrobić, gdzie się udać, jakie badania wykonać, jest specjalistą pierwszego kontaktu w zakresie ochrony oczu i wzroku.

  Dlatego kupujmy u wykwalifikowanego optyka a wzrok badajmy w gabinetach z najnowszymi urządzeniami. Wybór jest prosty - Centrum Optyczne mistrz optyk Joanna Górny - Jakość, Nowoczesność, Wiedza - najlepsze okulary i zdrowe oczy NA LATA.

Środa Wielkopolska
 
Jak badać oczy i dbać o wzrok w pandemii - przeczytaj tutaj -
Czy osoby sprzedające w tzw. optyku to zawsze optycy ? - przeczytaj tutaj -
Jak znaleść dobrego optyka - przeczytasz tutaj -
 

Skontaktuj się z nami            

                        centrum@optykgornysroda.pl

    

telefon   +48 502 672 762 

 

  Pn  -  Pt   w   godz.   9:00  -  17:00

            Odwiedź  nas

 Ul. Powstańców   Wielkopolskich 2

       Środa Wielkopolska    63-000

  narożnik ul. Powstańców i Małej klasztornej

 

   Pn - Pt     w  godz.     10:00  -  16:00

Wtorek  do godz.  19:00   po uzgodnieniu tel. 

   Sobota :    po  uzgodnieniu  telefonicznym