Po pierwsze tak ogromnych wyzwań i obciążeń, jakie są udziałem naszych oczu (a będą jeszcze większe) do tej pory nie było. Powszechne smartfony, praca zdalna, nadmiar godzin w pomieszczeniach zamkniętych, świat cyfrowej rozrywki i pracy. Jak do tego dołożymy kiepskiej jakości okulary i byle jakie badanie wzroku - TO DOBRZE BYĆ NIE MOŻE. To wszystko powoduje, że wzrok szybciej się „psuje”, a oczy narażone są na szereg chorób. Kolejne fale pandemii, ograniczania w przychodniach i szpitalach z tym związane, wywołują opóźnienia we wszyskich konsultacjach, zabiegach i operacjach w tym okulistycznych. Skutki odczuwać będziemy przez kolejne lata, dostęp do usług specjalistycznych będzie ograniczony, a więc dbajmy o oczy, bo perspektywy leczenia są CZARNE.
Większość poważnych chorób oczu na początku nie daje ŻADNYCH objawów.
I dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka. Na szczęście okulistyka jest jedną z dziedzin medycyny, gdzie postęp jest największy. Dzięki najnowszym urządzeniom można skanować oko od przedniego do tylnego odcinka bezinwazyjne, bez zakraplania, szybko i bezpiecznie. Dzięki temu wykrywamy choroby w początkowym stadium, kiedy leczenie jest nieskomplikowane, bezzabiegowe i bezoperacyjne. Ale tu zaczynają się schody, gdyż nawet najlepszy specjalista bez nowoczesnego sprzętu (a z tym jest problem !) niewiele może. Natomiast mając badania na nowoczesnych urządzeniach otrzymujemy wydrukowane wyniki ,a więc dokumentacje, do wglądu dla każdego innego specjalisty, a więc możliwości są znacznie WIĘKSZE.
Trafiając do gabinetów nie wyposażonych w odpowiednie i właściwe urządzenia do badań funkcjonalnych oraz obrazowych oczu narażamy się na błędną diagnozę albo co gorsze na jej całkowity BRAK.
Właściwie wyposażony gabinet to przede wszystkim taki, który umożliwia nie tylko określenie wady wzroku czyli tego jakie okulary potrzebujemy, ale również zbadanie czy grozi nam lub czy już mamy chorobę oczu.
Osobną kwestią jest jakość urządzeń okulistycznych i optometrycznych. Niestety przy zakupie część specjalistów kieruje się ceną i kupuje te "Chińskie", bo takie NIESTETY też są dostępne. Wyglądają rewelacyjnie, prawie jak oryginały z renomowanych firm, ale działają fatalnie, wyniki badań mają niewiarygodne a więc porażka.
Dlatego warto zwrócić uwagę na FIRMOWE STRONY INTERNETOWE GABINETÓW. Jeżeli mają się czym chwalić to opisują dokładnie stosowany sprzęt. Natomiast jeżeli nic nie piszą o urządzeniach to jakość, może być i najczęściej JEST fatalna ("chińskie", stare) lub porostu brakuje podstawowego sprzętu.
W większości gabinetów podstawowym urządzeniem (a bardzo często JEDYNYM !) jest autorefraktometr służący do tzw. "komputerowego badania wzroku". Urządzenie w sposób automatyczny, a więc niestety często ZAWODNY, pokazuje wadę wzroku. Na tej postawie wielu PSEUDO specjalistów wypisuje receptę na okulary, w których pacjenci źle widzą. Czasami tacy pseudo-specjaliści założą jeszcze na nos pacjenta "grubą oprawkę i karzą odczytywać literki lub cyfry z planszy na ścianie i to całe badanie - totalna porażka.
A jak powinno wyglądać wyposażenie prawdziwego gabinetu - zobacz tutaj -
Na pierwszej wizycie należy ocenić jakość widzenia, czyli po prostu czytamy literki, cyfry z monitora znajdującego się w odległości ok. 6 metrów od nas. Na jakość widzenia wpływają również inne czynniki w tym widzenie obuoczne (forie, tropie, tłumienia), przestrzenne, wrażliwość na kontrast, widzenie barw, niedowidzenia i inne. Do ich oceny wykorzystuje się foropter oraz monitor LCD, na którym dostępne są ogromne ilości testów w postaci wyświetlanych tzw. kolorowych obrazków, krzyżyków, przesuwających się lini, figur i innych obiektów (tak to obierają pacjenci). W tym badaniu wykorzystuje się również standardowo inne urządzenie (auto-kerato-refraktometr) służący do automatycznej (komputerowej) oceny ostrości wzroku. To badanie polega na obserwacji obrazka wewnątrz urządzenia (najcześciej mały odległy balon, lub domek na końcu ścieżki).
Ale tu UWAGA na pierwszej wizycie nie można poprzestać na badaniach ostrości wzroku (a tak się najczęściej dzieje). Należy dokonać wstępnej diagnostyki (rozpoznania) potencjalnie mogących wystąpić chorób oczu. Jeżeli w ,,wyniku wywiadu z pacjentem pojawiają się jakieś podejrzenia należy "badać" w tym kierunku. Jeżeli nie ma podejrzeń należy diagnozować w kierunku najczęstszych chorób i dysfunkcji takich jak np. zmiany na powierzchni oka i powiek, suche oko, zaćma, neuropatia (jaskry), inne zmiany w siatkówce. Do standardowych badań MUSI należeć pomiar ciśnienia wewnątrz oka (NA KAŻDEJ WIZYCIE), ocena soczewki oka pod kontem zaćmy, badania w kierunku zespołu suchego oka, keratometria dla wstępnego wykluczenia stożka rogówki przy astygmatyzmie. O wynikach pacjent musi zostać poinformowany w sposób zrozumiały. Jeżeli takiej informacji Pacjent nie ma, to można podejrzewać, że badania nie zostały wykonane.
Jeżeli na pierwszej wizycie wykonano wszystkie badania,a jakieś wyniki były nieprawidłowe, lub pojawiły się dodatkowe podejrzenia, to badania należy rozgrzeszyć o bardziej specjalistyczne. Jeżeli gabinet jest renomowany to powinien posiadać dodatkowe urządzenia na miejscu, tak aby pacjent nie był skazany na czekanie w kolejkach i jeżdżenie do innych miast - to dziś BARDZO WAŻNE. I tak np. jeżeli ciśnienie w oczach jest nieprawidłowe należy wykonać gonioskopie (badanie kąta),aby właściwie określić przyczynę i podjąć się (lub nie podejmować) właściwego leczenia. Aby dobrze zdiagnozować jaskrę lub zagrożenie pojawienia się tej choroby w przyszłości należy wykonać dodatkowo badanie pole widzenia oraz badania OCT. Jeżeli z NIEWYJAŚNIONYCH powodów spada ostrość widzenia (widzimy gorzej, niewyraźnie) należy wykonać tomografię plamki oka. Jeżeli jest wysoki astygmatyzm, lub zmienia się on w sposób podejrzany, należy wykonać topografię rogówki ,a nie tylko zapisywać silniejsze szkła i dziwić się, że nie pomagają. I tak można by wymieniać bez końca, ale wszystko sprowadza się do jednego:
ZDROWE oczy POTRZEBUJĄ szeregu badań, które wykonań można tylko w NAJLEPIEJ wyposażonych GABINETACH
Niestety badania wzroku wykonujemy najczęściej przy okazji zakupu nowych okularów i to nie częściej niż raz na 2 lata (a często jeszcze rzadziej). Nie zdajemy sobie sprawy, że w większości gabinetów brakuje podstawowego sprzętu, w tej sytuacji, nie wykonuje się najważniejszych badań, oczy nie są w sposób właściwy zdiagnozowane i chronione.
Z drugiej strony nawet od najlepszego fachowca słyszymy czasem, że ON - specjalista nic złego tu nie widzi, a badanie trwało raptem 15 min. i głównie polegało na odczytywaniu znaków (liter lub cyfr). Pytanie jakie trzeba sobie wówczas zadać to czy specjalista nie widzi ,bo rzeczywiście nic złego się nie dzieje, czy nie widzi,bo bez odpowiedniego sprzętu zobaczyć nie może !!!, choć problem jest i się skrycie rozwija.
CENTRUM MEDYCZNE-OPTYCZNE Joanna Górny
zaprasza do Gabinetów Specjalistycznych ul. Powstańców 2 Środa Wlkp.
Nowoczesny Gabinet -badania wzroku i oczu - przeczytaj tutaj -
Ul. Powstańców Wielkopolskich 2
Środa Wielkopolska 63-000
narożnik ul. Powstańców i Małej klasztornej
Pn - Pt w godz. 10:00 - 16:00
Wtorek do godz. 19:00 po uzgodnieniu tel.
Sobota : po uzgodnieniu telefonicznym