Spędzając wiele godzin przed monitorami różnych urządzeń cyfrowych narażeni jesteśmy na poważną utratę zdrowia. Temat jest bardzo obszerny gdyż dotyczy wielu aspektów w tym naszej pozycji ciała a więc całego układy szkieletowo-kostego, układu naczyniowego (brak ruchu, złe ułożenie szyi i kończyn) i wiele innych. My jednak z racji profesji skupimy się na oczach i problemach z nimi związanymi.
Oczywiście na wstępie ustalmy, że chodzi o sytuacje gdzie wiele godzin obciążamy swój wzrok a nie gdy nasza cyfrowa aktywność nie przekracza 1 lub 2 godziny dziennie. Ale dla wyjaśnienia do tego czasu wliczamy czas przed komputerem, laptopem, tabletem, telefonem i telewizorem (led, qled, oled, ...) łącznie !.
Ochrona oczu wymaga uświadomienia, że niewłaściwe korzystanie z urządzeń cyfrowych jest realnym zagrożeniem dla zdrowia naszego, dzieci i młodzieży oraz niesie ze sobą wiele fizycznych i psychicznych konsekwencji. Do podstawowych zagrożenie należy uszkodzenia siatkówki, zwyrodnienia plamki, problemy z akomodacją, z ograniczeniem pola widzenia i ruchomością oczu, rosnącą wadą wzroku wymagająca silniejszych okularów. Do pierwszych objawów natomiast należy pogorszenie widzenia do dali, bóle głowy, dyskomfort w obrębie oczu taki jak uczucie pieczenia, czerwone oczy, suchość, zaburzenia koncentracji, światłowstręt i nadwrażliwość, zmęczenie i bezsenność.
A wracając do tematu co w tym jest takiego szkodliwego dla oczu. Szkodliwe jest wysokoenergetyczne światło niebieski, które emitują ledowe monitory. No to wypadało by trochę fizyki (wybaczcie), światło niebieskie o długości fali 400 - 440 nm jest to fala bardzo krótka, ale niesie bardzo dużą ilość energii i dlatego jest tak niebezpieczna. Monitory emitują fale świetlne w znacznie większym zakresie świata niebieskiego, ale z badań wynika, że to właśnie to światło jest najbardziej szkodliwe i ma wpływ nie tylko na same oczy.
No to czym grozi długotrwałe przesiadywanie bez ochrony przed urządzeniami cyfrowymi. Po pierwsze najnowsze badania wskazują, że pod wpływem tego światłą może dojść do uszkodzeń siatkówki oka. Trochę medycyny (znów wybaczcie) lipofuscyna czyli wewnątrzkomórkowy barwnik pod wpływem absorpcji (po wchłonięciu) światła niebieskiego może być mediatorem przy powstawaniu uszkodzeń siatkówki. Oczywiście z obowiązku piszę "może" gdyż są to nowe badania na zwierzętach (niestety) u których metabolizm jest szybszy (żyją krócej) ale dzięki temu zmiany można obserwować szybciej. Badania u ludzi będą publikowane za kilka lat bo choroba następuje powoli ale nieodwracalnie.
Po drugie światło niebieskie wpływa na nasz cykl dobowy. A co to jest cykl dobowy, to ogólnie mechanizmy regulujące kiedy jesteśmy senni i chce się spać oraz kiedy wstajemy. Dla kogoś kto jeszcze nie miał z tym problemu spraw wydaje się błacha, ale decyduje o jakości życia. Od tego kiedy się kładziemy, jak śpimy i o której wstajemy zależy nasza koncentracja w ciągu dnia, zdolności i możliwości poznawcze ( np. jak idzie nauka, wydajność w pracy), samopoczucie, nastrój, bóle głowy, ... A jak światło niebieskie na to wpływa ano poprzez hormon zwany kortyzonem wytwarzanym przez podwzgórze, który odpowiada za aktywność dobową i obniżenie poziomu melatoniny ( uf ). To poziom melatoniny decyduje o czasie snu i czuwania a nadmierna ekspozycja na światło niebieskie ten proces zaburza. Nadmierna produkcja melatoniny może wpływać na wzmożoną senność, ale jej niedobór powoduje bezsenność (skrajnie), kiepską jakość snu (budzimy się zmęczeni), to że kładziemy się później do łóżka bo nie chce się spać.
Po pierwsze w miarę możliwości ograniczyć ilość czasu spędzanego przed ekranami, należy starać się robić przerwy w miarę częste. Pamiętajmy, że norma higieniczna dla dzieci w wieku szkolnym to max. 1 godzina przed ekranem urządzenia cyfrowego. A co zrobić gdy dziecka nie da się pilnować cały czas lub co gorsza gdy nasza praca polega na pracy przed monitorem. Na szczęście od kilku lat funkcjonują na rynku specjalne soczewki okularowe, które chronią oczy. Nowością w tej dziedzinie są okulary ze specjalnymi filtrami absorpcyjnymi, których zadaniem jest ochrona oczy przed najbardziej szkodliwym światłem niebieskim w zakresie 400-440 nm.Okulary te polecamy każdej osobie z opisanym problemem tym bardziej, że jednocześnie chronią przed promieniowaniem UV na najwyższym poziomie.
Niestety na rynku funkcjonuje wiele nieporozumień. Jednym z nich jest proponowanie jako najlepszej ochrony do komputera okularów tylko z anty-refleksem, który dzisiaj już nie do końca spełnia tę funkcję ochronną. Drugim problemem jest jakość oferowanych soczewek. Po wprowadzeniu na rynek nowoczesnych filtrów absorpcyjnych pojawiły się jednocześnie różnego rodzaju produkty podobne w niższej cenie ale jednocześnie w DRAMATYCZNIE KIEPSKIEJ JAKOŚCI. Zachwalane są jako super ochrona przed światłem niebieskim a w rzeczywistości tej ochrony nie dają. Jeżeli potrzebujemy rzeczywistej ochrony to szukajmy produktów nie w najniższej cenie i tylko u renomowanych optyków z wieloletnim doświadczeniem a wówczas będziemy mieć pewność, że otrzymujemy to za co płacimy.
Ponieważ problem jest bardzo poważny jak wynika z powyższego artykułu i jednocześnie obecnie bardzo powszechny zapraszamy do Centrum Optycznego Joanna Górny a zaproponujemy rozwiązanie, w tym oferujemy okulary z najwyższej klasy filtrami absorpcyjnymi, które z powodzeniem stosujemy u swoich pacjentów.
Centrum Optyczne Joanna Górny dostarcza również innowacyjne okulary redukujące napięcia i umożliwiające płynne, bez wysiłku przenoszenie wzroku pomiędzy tym co na biurku, na komputerze i dalej. Są to okulary ściśle odpowiadające zapotrzebowaniu wynikającemu z objawów cyfrowego zmęczenia wzroku.
Jak znaleść dobrego optyka przeczytaj tutaj
O Nas przeczytaj tutaj
Ul. Powstańców Wielkopolskich 2
Środa Wielkopolska 63-000
narożnik ul. Powstańców i Małej klasztornej
Pn - Pt w godz. 10:00 - 16:00
Wtorek do godz. 19:00 po uzgodnieniu tel.
Sobota : po uzgodnieniu telefonicznym