ciśnienie w oku
22 stycznia 2020

Okulary ekologiczne czy okulary śmieci.

No waste, zero waste - czyli zero śmieci a czy okulary mogą być w tym kontekście śmieciami, no niestety niektóre już w momencie zakupu SĄ ŚMIECIEM. Jeżeli zależy ci na ochronie środowiska i chcesz mądrze wykorzystywać jego zasoby przeczytaj.

Część z nas mniej lub bardziej stara się zwracać uwagę na ekologię dla innych jest to temat wydumany ale każdy powinien zdawać sobie sprawę, że (niestety) niszczymy środowisko w którym żyjemy i to w tępie zastraszającym. W związku z tym każde działanie nawet z pozoru błahe może mieć znaczenie w skali globalnej czyli w efekcie dla wszystkich. Nikt nie oczekuje, że zbawimy od razu cały świat, ale świadomym konsumentem warto być.

Okulary EKO ?

Ale wróćmy do okularów bo to one będą głównym tematem rozważań w kontekście ekologii. Czy okulary mają coś wspólnego z ekologią, ano mają bo jak każdy przedmiot i produkt na etapie wytworzenia i użytkowania wymagają zaangażowania określonych surowców i energii a więc są obciążeniem dla środowiska. Na  etapie wytworzenia nasz wpływ jest praktycznie żaden, możemy szukać oprawek z materiałów mniej lub bardziej eko ale na skład soczewek to już praktycznie żadnego wpływu nie mamy. 

Co więc możemy zrobić

Zwracam uwagę na rzecz bardzo ważną w kontekście ochrony środowiska a mianowicie na CZAS UŻYTKOWANIA produktu, czyli jak szybko mówiąc prosto trafi on na śmietnik. I w tej sprawie bardzo dużo zależy od nas. Jeżeli kupujemy okulary kierując się tylko najniższą ceną to trafiamy do najgorszego optyka i na najgorsze okulary, wykonane z kiepskiej jakości materiałów, które z dużym prawdopodobieństwo trafią do śmieci w ciągu max. kilku miesięcy. Co ciekawe te tanie okulary w większości produkowane są w krajach Azji Południowo-Wschodniej gdzie kwestie ekologi wytworzenia czy ekologicznych materiałów praktycznie nie występują. Produkcja odbywa się przy wydatnym zatruciu środowiska bo zastosowanie systemów filtracji (wody i powietrza) podnosi znacząco koszty wytworze, które mają być najniższe. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w krajach europy zachodniej, gdzie (rzadko z własnej woli, ale) ze względu na normy UE produkcja MUSI BYĆ bardziej czysta (np. znaczny udział energii odnawialnej-zielonej). To oczywiście podnosi cenę ale jednocześnie obowiązujące normy zapewniają, że okulary są trwalsze i zdrowsze (materiały nieuczulające).

Czyli kupując tanie okulary w salonach optycznych, którym nie zależy na naszym zdrowiu i środowisku, nie tylko skazujemy się na bylejakość  ale jednocześnie zaśmiecamy środowisko i przyczyniamy się do jego zatrucia.

Centrum Optyczne Joanna Górny  jako firma przyjazna dla środowiska

Mając to wszystko na uwadze Centrum Optyczne Joanna Górny od lat stosuje bardzo restrykcyjne zasady wyboru kontrahentów pod kątem najwyższej jakości produktów wytwarzanych z zachowaniem restrykcyjnych norm ochrony środowiska. 

Efekty tych działań są widoczne oraz co ciekawe da się je obliczyć. Z przeprowadzonych przez Centrum Optyczne badań wynika, że średni czas użytkowania zakupionych u nas okularów wynosi ok. 3,5 roku. Jest  to wynik bardzo dobry zwarzywszy na fakt, że rekomendowany okres użytkowania okularów to max. 2 lata. Wynika to z faktu, iż przynajmniej raz na 2 lata powinniśmy badać wzrok, oraz z faktu, że większość firm optycznych zapewnia max. 2 letnią gwarancje na niezmienność widzenia w soczewkach. Jako ciekawostkę i przykład (nieświadomego) hołdowania zasadzie no-waste możemy podać klienta, który nasze okulary (dzień w dzień) nosił przez 19 lat !!! a powodem wizyty była jedynie chęć wymiany szkiełek na silniejsze, oprawka pozostała ta sama.

Kwestia ochrony środowiska oraz dobrze pojętego interesu naszych klientów jest dla nas bardzo ważna i dlatego oprócz restrykcyjnego wyboru kontrahentów sami również inwestujemy w rozwiązania przyjazne dla środowiska. Dlatego od lat jesteśmy w czołówce rozwiązań technologicznych w Polsce. Nasze Laboratorium Optyczne Centrum Joanna Górny dysponuje obecnie najnowocześniejszym światowym systemem do wykonywania okularów. Cały system składa się z dwóch głównych urządzeń, które wykonują prace za dwanaście urządzeń starszego typu tym samym oszczędzając energię, czas i środowisko. Także budynek w który mieści się nasza firma spełnia najsurowsze normy potwierdzone certyfikatem energetycznym (świadectwem charakterystyki energetycznej budynku), który wykazuje bardzo wysoki poziom efektywności energetycznej. W ten sposób przyczynia się do redukcji zużycia energii, ograniczenia kosztów eksploatacyjnych oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. 

A więc po ekologiczne okulary zapraszamy do Centrum Optycznego Joanna Górny. My ze swojej strony zapewniamy najwyższą jakość, zdrowie oraz długi bezawaryjny czas użytkowania naszych produktów. SERDECZNIE  ZAPRASZAMY

Przeczytaj również  -  O NAS  -

Powrót

Skontaktuj się z nami            

                        centrum@optykgornysroda.pl

    

telefon   +48 502 672 762 

 

  Pn  -  Pt   w   godz.   9:00  -  17:00

            Odwiedź  nas

 Ul. Powstańców   Wielkopolskich 2

       Środa Wielkopolska    63-000

  narożnik ul. Powstańców i Małej klasztornej

 

   Pn - Pt     w  godz.     10:00  -  16:00

Wtorek  do godz.  19:00   po uzgodnieniu tel. 

   Sobota :    po  uzgodnieniu  telefonicznym